Osmanlı ve Dünya: Kemal Karpat

Osmanlı ve Dünya: Kemal Karpat

Sosyoloji-Tarih

Dünya tarihi neden Osmanlı tarihi olmadan eksik kalır?”   Kitabın amacı Osmanlı dönemini farklı bir açıdan ele alarak Türklerin dünya tarihinde oynadığı önemli rolü belirtmektir. Kısım kısım Osmanlı’nın modern Avrupa’nın doğuşunu nasıl hazırladığına odaklanılmış.   Osmanlı’nın gerilediği düşünüldüğü dönemde, köklü bir varlığı olan ve dünya çapında etkilerini Avrupa ve Ortadoğu’da sürdüren bir başka boyutu vardı. Karpat ve alanın diğer seçkin uzmanları bunu açıklıyor.  

Kitap bazı bölümlerde Osmanlı Devleti’nin tarihini ve idare sistemini inceliyor. Elde edilen tecrübe ve bilgileri bugünün sorunlarını çözmek için nasıl kullanabiliriz? sorusuna cevap veriyor.

Kemal Karpat, Halil İnalcık, Stanford J. Shaw, Arnold Toynbee, William McNeil, Albert Hourani, Charles Issawi gibi alanında yetkin tarihçilerin kalemiyle Osmanlı tarihi ve dünya ile ilişkilerine içeriden-dışarıdan bir bakış…   Osmanlı ve Dünya, Osmanlı Devleti’nin dünya tarihindeki yerini olduğu kadar, modern tarihin oluşumundaki rolünü de ortaya çıkarmaya yönelik ilk girişimlerden biri…


Bir cevap yazın