Cihat; İslamcılığın Yükselişi ve Gerilemesi: Gilles Kepel

Cihat; İslamcılığın Yükselişi ve Gerilemesi: Gilles Kepel

Din Sosyolojisi, Favori Kitaplar

Şüphesiz modern İslam toplumları ve İslamcılık üzerine en çok araştırma yapan birkaç uzmandan biri de Kepel’dir. Bu çalışması 2000 yılında yayınlandı. Endonezya-Açe, Mısır, Bosna, Pakistan, İran, Suud, Sudan, Türkiye, Avrupa gibi akla gelecek birçok örnekten hareketle Müslüman toplumlardaki İslamcılık hareketi ve sosyo-politik değişim incelenmiş. Cihat; İslamcılığın Yükselişi ve Gerilemesi günümüz İslam toplumları anlamak için iyi bir rehber.

Kepel Fransa’daki güçlü fonları paylaşma konusunda sürekli rekabet halinde olduğu Roy ile boy ölçüşecek ölçüde bir eser ortaya koymuş. Siyasal İslamın İflası bu kitapla beraber okunması gerekir diye düşünüyorum.

Bu çalışmada İslam coğrafyasında siyaset geleneği, dini yapılanmalar, medreseler-tarikatlar ve modernist elitler hakkında ufuk açıcı bilgiler bulunabilir. Suudi-Şii kavgası, tekfirci grupların kendi içerisindeki kavgaları, şiddet yanlısı grupların Müslüman halkta oluşturduğu İslamofobi veya fundafobi ilgi çekici diğer konulardır.

Kepel de Roy gibi İslamcılığın başarısızlığını ilan etmişti. Ancak Kepel’e göre İslamcı gruplar nihai olarak yenilmiş Roy’a göre ise gelecekte şekilsel de olsa devam edecek beklentisi vardı. Aradan geçen zaman Roy’un daha doğru bir tespitte bulunduğunu gösteriyor. Kepel, İslamcı söylemin halka oldukça şirin görünmesine karşın iktidar tecrübesi yaşadıkları yerlerde İslamcıların bunu karşılayacak bir düzen kuramadıklarını ileri sürüyor. Ona göre iktidar, zenginlik ve güç İslamcı grupları kendi yollarından alı koyuyor. Eleştirdikleri seküler elitlerden daha az yolsuzluk, baskı ve adaletsizlik yapmamaları onları halk nazarında gözden düşürdü.

Yoğun bir bilgi bombardımanı var. Dili güzel. Uzman akademisyen, gazeteci ve meraklılar için alanında başucu eserlerden biri. Cihat; İslamcılığın Yükselişi ve Gerilemesi burada “bitişi” şeklinde düşünülmüş ancak tarih bu işin daha devam edeceğini gösteriyor. Özetle eser eskimeyecek gibi!


Not: Cihatçılık konusunda sitemizde yayınlanan analizlere bakabilirsiniz

Bir cevap yazın